event burgee venue burgee

Southern Straits 2013

West Vancouver Yacht Club

Final Results as at 2013-04-10 - Overall

Southern Straits 2013 - Long Fleet - March 29, 2013 at Dundarave Pier

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:10:30:00, Distance:132, Course:Long
Rank
Fleet
Div.
Boat Class SailNo Club HelmName
Rating
Finish
Elapsed
Corrected
1
Long
2
Longboard Riptide 35 CAN74445 WVYC Peter Salusbury
12
38:32:28
1:4:02:28
1:3:36:04
2
Long
2
Mad Max Dav40 609 CBSC Micah Vanderheide
57
40:29:00
1:5:59:00
1:3:53:36
3
Long
1
Blue Riptide 41 1717 South Shore YC Michael Schoendorf
-42
36:52:43
1:2:22:43
1:3:55:07
4
Long
1
Wasabi Kernan 44 55544 CYC Seattle Greg Slyngstad
-42
37:00:42
1:2:30:42
1:4:03:06
5
Long
1
Jam J/160 18 Gig Harbor YC John Mcphail
0
38:49:06
1:4:19:06
1:4:19:06
6
Long
1
Marda Gras SC 52 28852 Seattle YC Marda Phelps
-9
38:33:00
1:4:03:00
1:4:22:48
7
Long
1
Neptune's Car SC 70 USA66 CYC Seattle Paul LaMarche
-84
36:00:45
1:1:30:45
1:4:35:33
8
Long
2
TigerLily 1 Beneteau First 50 50 TCYC Dan Boyko
48
40:54:15
1:6:24:15
1:4:38:39
9
Long
1
Dark Star Riptide 44 9700 SYC/CYC Jonathan McKee
-36
38:33:52
1:4:03:52
1:5:23:04
10
Long
1
Westerly Santa Cruz 70 18997 RVicYC Stuart & Joy Dahlgren
-75
37:54:52
1:3:24:52
1:6:09:52
11
Long
2
Hana Mari SC Wylie 43 79026 RVicYC Ged McLean
66
45:34:39
1:11:04:39
1:8:39:27

Southern Straits 2013 - Medium Fleet - March 29, 2013 at Dundarave Pier

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:10:39:00, Course:Medium
Rank
Fleet
Div.
Boat Class SailNo Club HelmName
Rating
Finish
Elapsed
Corrected
1
Medium
5
Windyfeat Peterson 35 29399 TCYC Stephen Snell
124
35:23:44
1:0:44:44
1:0:58:34
2
Medium
5
Bedlam II C&C Redline 41 2507 VRC Alan Slater
146
36:50:47
1:2:11:47
1:1:34:01
3
Medium
5
Ultraman Olson 30 18310 RVanYC Jason Saunderson
99
35:09:17
1:0:30:17
1:1:43:55
4
Medium
4
Cinco de Mayo C&C 110 52768 Point Roberts YC John Peterson
81
34:40:37
1:0:01:37
1:1:59:09
5
Medium
4
Kotuku Farr 1220 28077 Sloop Tavern YC Graeme Esarey
81
34:48:25
1:0:09:25
1:2:07:35
6
Medium
5
Thursday's Child Hotfoot 31 45907 VRC Benjamin Rummen
131
36:58:47
1:2:19:47
1:2:17:21
7
Medium
3
Farr-ari bene 45f5 69795 WVYC Sandy Huntingford
70
34:32:28
23:53:28
1:2:19:15
8
Medium
5
Opus C&C 43 40333 VRC Joe da Ponte
87
35:17:40
1:0:38:40
1:2:23:25
9
Medium
4
Dominatrix X-119 42382 RVanYC Richard Stewart
75
34:48:40
1:0:09:40
1:2:23:40
10
Medium
5
Rubato Hanse 400e 74408 VRC Steve Blaine
84
35:16:18
1:0:37:18
1:2:29:49
11
Medium
5
Avalon Contest 44 74448 VRC Pieter Smits
135
37:23:21
1:2:44:21
1:2:32:06
12
Medium
4
Kiva Finngulf 41 52033 Cascadia YC Julien Sellgren
81
35:15:39
1:0:36:39
1:2:37:03
13
Medium
5
Ion Beneteau 43 74424 Nanaimo YC Bill Jones
111
36:29:32
1:1:50:32
1:2:37:13
14
Medium
4
Night Runner Perry 42 59494 Anacortes YC Doug Fryer
78
35:14:16
1:0:35:16
1:2:43:33
15
Medium
4
Clara Allegro Beneteau First 36.7 74359 VSC Carl Richardson
81
35:25:51
1:0:46:51
1:2:48:04
16
Medium
4
Manana Express 37 - 1 63368 Burrard YC Trev Salmon
76
35:15:07
1:0:36:07
1:2:49:52
17
Medium
4
Future Primitive J/37 34950 RVanYC Ron Mackenzie
73
35:16:54
1:0:37:54
1:2:59:57
18
Medium
4
Havoc C&C SR33 13 VRC Gunnar Jonsson
72
35:15:39
1:0:36:39
1:3:01:19
19
Medium
5
S´┐Żance Custom 46 Wooden Sloop 49369 WVYC/PRYC Brian Kyle
102
36:32:29
1:1:53:29
1:3:03:25
20
Medium
3
Time Bandit J/120 USA50 OIYC Bob Brunius
54
34:36:22
23:57:22
1:3:07:41
21
Medium
3
Diva J/109 CAN287 RVYC James Prentice
69
35:15:04
1:0:36:04
1:3:08:56
22
Medium
3
Turicum C&C 44 74257 VRC Warren Hale
69
35:15:40
1:0:36:40
1:3:09:36
23
Medium
3
M Power Farr 30 63 WVYC James Duess
54
34:44:00
1:0:05:00
1:3:16:19
24
Medium
3
Papillon Aerodyne 38 51438 WVYC Patrick Frisch
49
34:33:32
23:54:32
1:3:18:45
25
Medium
3
Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Seattle Denny Vaughan
57
34:57:00
1:0:18:00
1:3:22:28
26
Medium
4
Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd
72
35:49:17
1:1:10:17
1:3:38:15
27
Medium
3
The Shadow 1D35 35019 WVYC Peter McCarthy
33
34:32:09
23:53:09
1:4:04:32
28
Medium
5
Momentum C&C 40-2 74450 none Andy Brands
117
39:02:23
1:4:23:23
1:4:58:09
29
Medium
3
Zulu jespersen 42 74391 RVicYC Findlay Gibbons
66
34:33:56
DSQ

Southern Straits 2013 - Short Fleet - March 29, 2013 at Dundarave Pier

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:10:53:00, Course:Short
Rank
Fleet
Div.
Boat Class SailNo Club HelmName
Rating
Finish
Elapsed
Corrected
1
Short
7
Salus Ericson 27 19735 JSCA Edward Estabrook
232
34:39:10
23:46:10
20:32:43
2
Short
7
Ed Catalina 27 74341 WVYC Ty Abrams
215
34:34:00
23:41:00
20:56:40
3
Short
7
Shapaw Catalina 27 88 VRC Jason Burnip
215
34:34:16
23:41:16
20:56:54
4
Short
7
Dusty Mauch Peterson 25 19967 WVYC Edward Karadontis
221
34:50:14
23:57:14
21:00:44
5
Short
7
Kismet II Spencer 35 MK II 74441 TCYC Patrick Dickie
230
35:34:00
1:0:41:00
21:23:32
6
Short
7
Sea Weasel CS 27 1425 VRC Tyler Campbell
221
35:29:41
1:0:36:41
21:35:20
7
Short
7
Moonshine 1982 C&C 34 29847 VRC Alfy Vince
164
34:29:12
23:36:12
22:25:48
8
Short
7
Silik C&C 30 16617 Jericho Sailing Club Wade Harrogate
200
35:44:45
1:0:51:45
22:26:43
9
Short
7
Ragusa Beneteau First 285 54401 WVYC Declan Sacre
217
36:29:32
1:1:36:32
22:35:09
10
Short
7
Tarka Paceship - Chance 32 19579 WVYC Hank Schut
187
35:55:35
1:1:02:35
23:01:26
11
Short
6
Aeolus Sceptre 36 49361 WVYC Cam Telford
144
34:27:57
23:34:57
23:05:07
12
Short
6
Natural High J/30 67749 Squamish YC Scott Shaw-Mac
145
34:32:23
23:39:23
23:07:22
13
Short
6
Reacher Tuulos 27 1972 BIYC Teresa Dobson
141
34:33:38
23:40:38
23:17:00
14
Short
6
Meltemi C&C 35 mk1 19165 WVYC Sean Hulscher
142
34:36:37
23:43:37
23:17:49
15
Short
6
Voila Laser 28 166 WVYC Frank Fletcher
141
34:35:06
23:42:06
23:18:26
16
Short
6
Flyway Dufour 365 74617 RVanYC Huntly Gordon
138
34:32:18
23:39:18
23:22:03
17
Short
6
OCD Wylie 34 18792 FCHA Kevin Van Hullebush
132
34:33:35
23:40:35
23:36:14
18
Short
6
Prime Beneteau First 35s5 6875 Point Roberts YC Murray Swayze
132
34:51:05
23:58:05
23:53:40
19
Short
6
Brigadoon Peterson 35 39759 Kitsilano YC Andy Allan
115
34:28:45
23:35:45
1:0:09:12
20
Short
6
Wingaway II Redline 41 9515 Bowen Island YC Bill Kitchens
122
34:57:09
1:0:04:09
1:0:22:09
21
Short
6
Incisor CY8.0 74404 WVYC Clint Currie
115
RET
21
Short
6
Raspinfly DB1 21 VRC George Gluecksmann
120
RET
21
Short
6
Electra Aphrodite 101 CAN109 SISC Roger Kibble
144
RET
21
Short
7
Lillian V Catalina 36-2 1412 Gibsons YC Andrew Morin
162
35:20:25
RAF
21
Short
7
Surveyor Catalina 27 74380 DCYC Mardy Grossman
215
RET

Southern Straits 2013 - Inshore Fleet - March 29, 2013 at Dundarave Pier

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:11:06:00, Course:InShore
Rank
Fleet
Div.
Boat Class SailNo Club HelmName
Rating
Finish
Elapsed
Corrected
1
Inshore
8
R Boat Melges 24 CAN678 WVYC Rob Mulder
99
14:04:30
2:58:30
3:07:26
2
Inshore
8
Honey Badger Melges 24 CAN591 WVYC Michael Bond
99
14:06:44
3:00:44
3:09:47
3
Inshore
8
Aquaholics Melges 24 184 WVYC Graeme Clendenan
99
14:07:43
3:01:43
3:10:49
4
Inshore
8
Cool Beans Melges 24 347 Burrard YC Kathy Kushner
99
14:10:40
3:04:40
3:13:55
5
Inshore
8
Sawlty Trowsers "Team CBC" Melges 24 CAN181 WVYC Matt Wagstaffe
99
14:11:30
3:05:30
3:14:47
6
Inshore
8
Slingshot San Juan 24 39541 TCYC Kevin Dempsey
228
14:52:12
3:46:12
3:16:34
7
Inshore
8
Sea Spot Run Cheetah 30 56400 VRC Dan Streiff
84
14:24:17
3:18:17
3:33:23
8
Inshore
8
Blackheart Peterson 35 49433 BIYC Wayne Meger
118
17:30:30
6:24:30
6:31:44
9
Inshore
8
Hali Catalina 34 1352 BBCM Michael MacLeod
201
RET
9
Inshore
8
Maggie San Juan 24 49357 TCYC Stefan Avall
237
RET
9
Inshore
8
Desiderata Ranger 22 74388 VRC Brad Davies
238
DNF
9
Inshore
8
Harmony Cal T/4 39006 none Anita Holtham
241
RET

www.wvyc.bc.ca

www.southernstraits.ca
raceoffice@southernstraits.ca

Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com