event burgee venue burgee

Southern Straits 2016

West Vancouver Yacht Club

Provisonal Results as of 12:41 am March 27th

Southern Straits 2016 - 1 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Long, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00, Distance: 138
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Long 1 Neptune's Car Santa Cruz 70 60667 CYC Seattle Paul LaMarche -78 10:30:00 38:25:02 1:3:55:02 1:6:54:26 1.0  
2 Long 1 Valkyrie TP52 USA 52  RVYC/WVYC  RKR Racing LLC -83 10:30:00 38:16:08 1:3:46:08 1:6:57:02 2.0  
3 Long 1 Kinetic V TP52 CAN 52 RVYC/WVYC David Sutcliffe -81 10:30:00 40:41:22 1:6:11:22 1:9:17:40 3.0  
4 Long 1 Ha a' Koa 1D48 USA 48006 WVYC Doug Fulcher -45 10:30:00 42:48:59 1:8:18:59 1:10:02:29 4.0  
5 Long 1 STRAIT MARINE Farr 40 CAN 95 RVYC Jim Allan -12 10:30:00 44:34:24 1:10:04:24 1:10:32:00 5.0  
6 Long 1 Westerly Santa Cruz 70 18997 RVic YC Stuart & Joy Dahlgren -66 10:30:00 42:42:57 1:8:12:57 1:10:44:45 6.0  
7 Long 1 Marda Gras Santa Cruz 52 28852 SYC Marda Phelps -9     RET   8.0  

Southern Straits 2016 - 2 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Long, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00, Distance: 138
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Long 2 Longboard Riptide 35 Mk2 CAN 74445 WVYC Peter Salusbury 12 10:30:00 43:42:19 1:9:12:19 1:8:44:43 1.0  
2 Long 2 JAM J/160 18 Gig Harbor YC John McPhail 0 10:30:00 44:01:51 1:9:31:51 1:9:31:51 2.0  
3 Long 2 Joy Ride J/122E 89 SYC Bron Miller 42 10:30:00 45:42:33 1:11:12:33 1:9:35:57 3.0  
4 Long 2 Raven CM1200 50039 VRC Ian Lloyd  24 10:30:00 48:05:02 1:13:35:02 1:12:39:50 4.0  
5 Long 2 Occam's Razor ILC-40 CAN 1997 VRC Mark Vangolen/Henry Reeve 15 10:30:00 47:51:23 1:13:21:23 1:12:46:53 5.0  
6 Long 2 Boondoggle J/160 CAN 10 RVYC David Mewdell 0 10:30:00   RET   9.0  
6 Long 2 String Theory Beneteau 47.7 74456 VRC John Mortimer 42 10:30:00   RET   9.0  
6 Long 2 Anduril Farr 395 39521 RVYC Greg Harms 33 10:30:00   RET   9.0  

Southern Straits 2016 - 3 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Long, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00, Distance: 138
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Place Points Notes
1 Long 3 Starblazer Beneteau 40.7 56215 WSCYC Robert Hennessy 54 RET 8.0  
1 Long 3 Expresso Express 37 18373 NYC George Bishop  72 RET 8.0  
1 Long 3 Amiskwi Sabre 386 8083 SNSYC Chris Read 100 RET 8.0  
1 Long 3 Red Sheilla Beneteau 49 74427 RVYC Jim Innes 53 RET 8.0  
1 Long 3 EQUUS Jeanneau SO519 60919 Three Tree YC Dean Conti 63 RET 8.0  
1 Long 3 Miles Jeanneau SO439 CAN 439 RVYC Gord Wylie 66 RET 8.0  
1 Long 3 Alegria X Dufour 45e CAN 4501 RVYC Eberhard Heinzemann 52 RET 8.0  

Southern Straits 2016 - 4 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:39:00, Distance: 98.1
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium 4 Time Bandit J/120 USA 50 OIYC Bob Brunius 54 10:38:00 36:44:40 1:2:06:40 1:0:38:23 1.0  
2 Medium 4 M Power Farr 30 63 WVYC James Duess 54 10:38:00 38:11:39 1:3:33:39 1:2:05:22 2.0  
3 Medium 4 Farrari Beneteau 45F5 69795 WVYC Sandy Huntingford 66 10:38:00 38:36:52 1:3:58:52 1:2:10:57 3.0  
4 Medium 4 The Shadow 1D35 35019 WVYC Peter McCarthy 36 10:38:00 38:06:11 1:3:28:11 1:2:29:19 4.0  
5 Medium 4 Salient Beneteau 40.7 52082 WVYC Brad Marchant 54 10:38:00 38:44:52 1:4:06:52 1:2:38:35 5.0  
6 Medium 4 Dolce Beneteau 40.7 51647 RVYC Cedric Burgers 54 10:38:00 38:55:55 1:4:17:55 1:2:49:38 6.0  
7 Medium 4 Nirvana Beneteau 40.7 47071 PRYC Dmitriy Minenko 57 10:38:00 39:01:33 1:4:23:33 1:2:50:21 7.0  
8 Medium 4 Zulu Jespersen 42 74391 SNSYC Findlay Gibbons 66 10:39:00   RET   10.0  
8 Medium 4 RambunXious X Yachts XP38 CAN 3854 RVYC Jonathan Liteplo 48     RET   10.0  

Southern Straits 2016 - 5 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:39:00, Distance: 98.1
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium 5 Diva J/109 CAN 287 RVYC Jim Prentice 69 10:38:00 37:18:09 1:2:40:09 1:0:47:20 1.0  
2 Medium 5 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 10:38:00 38:19:40 1:3:41:40 1:1:43:57 2.0  
3 Medium 5 Manana Express 37 63368 BYC Trevor Salmon (DH) 70 10:38:00 38:29:27 1:3:51:27 1:1:57:00 3.0  
4 Medium 5 Mojo J/109 237 PRYC Mark Hansen 69 10:38:00 38:48:03 1:4:10:03 1:2:17:14 4.0  
5 Medium 5 Serendipity J/109 CAN 258 RVYC Thomas Sitar 69 10:38:00 38:56:22 1:4:18:22 1:2:25:33 5.0  
6 Medium 5 Dominatrix X-119 42382 RVYC Richard Stewart 76 10:38:00 39:16:18 1:4:38:18 1:2:34:02 6.0  
7 Medium 5 ClaraALLEGRO Beneteau 36.7 74359 VSC Carl Richardson 81 10:38:00 41:29:50 1:6:51:50 1:4:39:24 7.0  
8 Medium 5 Archangel I C&C 41 34441 VRC John Johnstone 73 10:38:00 42:50:42 1:8:12:42 1:6:13:21 8.0  

Southern Straits 2016 - 7 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:39:00, Distance: 98.1
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium 7 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Ty Abrams 126 10:48:00 40:40:05 1:5:52:05 1:2:26:04 1.0  
2 Medium 7 Tioga Fast Passage 39 237 VRC Edward Estabrook 169 10:48:00 48:23:14 1:13:35:14 1:8:58:55 2.0  
3 Medium 7 Natural High J/30 67749 SYC Shaw-Mac & Isaacs (DH) 130     RET   11.0  
3 Medium 7 Bedlam II C&C Redline 41 2507 VRC  Alan Slater 146     RET   11.0  
3 Medium 7 HMCS Oriole Owens 102 KC 480 Royal Cdn Navy LCdr Mike Wills 165     RET   11.0  
3 Medium 7 Syrena Bavaria 40 234 PRYC Lukas Chrostowski 126     RET   11.0  
3 Medium 7 Aeolus Sceptre 36 49361 WVYC Cam Telford 141     RET   11.0  
3 Medium 7 Talisman Santana 30/30 PC 7760 VRC Shane Alfreds 135     RET   11.0  
3 Medium 7 OCD Wylie 34 18792 VRC Justin Brown 138     RET   11.0  
3 Medium 7 Desperado J/30 394 DCYC/VRC Mardy Grossman 142     RET   11.0  

Southern Straits 2016 - 6 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:39:00, Distance: 98.1
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium 6 Balderdash Dash 34 49303 FCHA Kevin Van Hullebush 94 10:48:00 41:23:36 1:6:35:36 1:4:01:55 1.0  
2 Medium 6 Blue Shift Tartan 3700 CAN 108 SNSYC Ron Turner 117 10:48:00 43:44:14 1:8:56:14 1:5:44:56 2.0  
3 Medium 6 XS Hotfoot 30 29919 VRC Benoit Sonrel 109 10:38:00 43:39:58 1:9:01:58 1:6:03:45 3.0  
4 Medium 6 Turnagain Oceanis 50 74454 WVYC Travis McGregor 90 10:48:00 43:29:56 1:8:41:56 1:6:14:47 4.0  
5 Medium 6 Hot Mess Olson 30 38 SAYC Will Schwenger 93 10:48:00 43:50:06 1:9:02:06 1:6:30:03 5.0  
6 Medium 6 Momentum C&C 40 74450 Cascadia YC Andy Brands 117 10:48:00 45:34:24 1:10:46:24 1:10:46:24 6.0  
7 Medium 6 Rouges Roost C&C 37/40+ 50122 RVYC Theodore Arsenault 90     RET   11.0  
7 Medium 6 Hurricane Dash 34 8 RVYC Smithlane McMynn 100     RET   11.0  
7 Medium 6 Ultraman II Ross 930 69307 RVYC Jason Saunderson 100     RET   11.0  
7 Medium 6 Ps Hakuna Matata Peterson 35 MkII 74123 Deep Bay YC Petre Schiedel 115     RET   11.0  

Southern Straits 2016 - 8 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Short, Finishes: Finish time, Time: 10:49:00, Distance: 66.4
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Short 8 Incisor CY 8.0  74404 WVYC William & Kerry Phillips 115 11:12:00 36:30:04 1:1:18:04 23:10:48 1.0  
2 Short 8 Flaming Redhead Choate 27 59285 VRC Dan Eagen (DH) 162 11:12:00 39:02:10 1:3:50:10 1:0:50:53 2.0  
3 Short 8 Grey Erik Laser 28 242 WVYC Adam & Kate Ferguson (DH) 141 11:12:00 38:44:12 1:3:32:12 1:0:56:10 3.0  
4 Short 8 Schotime Santana 30/30 46215 JSBC Glen Hodgkinson 132 11:12:00 38:44:44 1:3:32:44 1:1:06:39 4.0  
5 Short 8 DILLIGAF Ross 930 6314 NYC Keith Climenhaga (DH) 111 11:12:00 38:36:57 1:3:24:57 1:1:22:07 5.0  
6 Short 8 Irene II J/35C 50112 RVYC John Tulip 108 11:12:00 38:53:33 1:3:41:33 1:1:42:02 6.0  

Southern Straits 2016 - 9 Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Short, Finishes: Finish time, Time: 10:49:00, Distance: 66.4
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Short 9 Pitoraq Windward 30 798 CFSA Graham Heath 194 11:12:00 36:49:32 1:1:37:32 22:02:50 1.0  
2 Short 9 Ed Catalina 27 74341 TCYC Stefan Avall 215 11:12:00 38:50:38 1:3:38:38 23:40:42 2.0  
3 Short 9 Dusty Mauch Peterson 25 19967 WVYC/VRC Edward Karadontis 221 11:12:00 39:02:45 1:3:50:45 23:46:11 3.0  
4 Short 9 Princesa Ranger 30 10 DBYC Simon Palmer 201 11:12:00 39:46:05 1:4:34:05 1:0:51:39 4.0  
5 Short 9 Silik C&C 30 MkI 16617 VRC Wade Harrogate 191 11:12:00 40:41:40 1:5:29:40 1:1:58:18 5.0  
6 Short 9 Kismet II Spencer 35 Mk II 74441 VRC Patrick & Kirsty Dickie (DH) 230     RET   7.0  

Southern Straits 2016 - X Division - April 3-5, 2016 at 1030 hours

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 10:39:00, Distance: 98.1
Rank Fleet Division Boat Type Sail Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Medium X Miller Racing Marstrom 32 USA 11 BAMA Randy Miller -150 10:39:00 32:16:30 21:37:30 1:1:42:45 1.0  

www.wvyc.ca
raceoffice@southernstraits.ca

www.wvyc.ca
raceoffice@southernstraits.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com