event burgee venue burgee

2019 WVYC Wednesday Evening Series 5 of 5

West Vancouver Yacht Club

Preliminary

Race 3 - 1 Div - Sep 4 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 65 Red Roses II J111 CAN 38 WVYC Bruce Chan 42 18:58:17 0:47:17 0:54:41 0:00:00 1.0
2 Sea Mist J/105 269 WVYC Mike Shivers 85 19:02:33 0:51:33 0:55:23 0:00:39 2.0
3 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 19:03:21 0:52:21 0:57:29 0:02:33 3.0
4 Redrob C&C 30 OD CAN004 WVYC Richard Border 39 19:01:21 0:50:21 0:58:33 0:03:19 4.0
5 Miss Tippy Beneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81 19:05:51 0:54:51 0:59:19 0:04:17 5.0
6 Relativity Ker 33 1023 WVYC Geoff Porter 66 19:05:00 0:54:00 0:59:54 0:04:42 6.0

Race 3 - 2 Div - Sep 4 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Sloop Du Jour Laser 28 CAN123 WVYC George Streadwick 135 18:55:01 0:50:01 0:49:38 0:00:00 1.0
2 Incisor CY 8.0 74404 WVYC William Phillips 117 18:54:00 0:49:00 0:50:00 0:00:21 2.0
3 Frerari Frers 30 69406 WVYC Keith Simpson 135 18:56:14 0:51:14 0:50:51 0:01:13 3.0
4 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Jason Hofman/Ty Abrams 126 18:56:04 0:51:04 0:51:23 0:01:44 4.0
5 Pau Hana Hotfoot 27 31416 EHYC Katy Campbell 152 19:00:05 0:55:05 0:53:17 0:03:46 5.0
6 Nunnehi Olson 911SE 51484 EHYC Bruce Winfield 135 19:01:58 0:56:58 0:56:32 0:06:57 6.0
7 Sparrow Beneteau First 32 000 WVYC Jack O'Hara 147 19:32:00 1:27:00 1:24:47 0:36:04 7.0

Race 3 - 3 Div - Sep 4 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Blur J/24 CAN 3373 WVYC Graham Kirby 185 18:57:40 0:52:40 0:48:33 0:00:00 1.0
2 Delerious J/24 CAN 4095 WVYC Karen Johnson 182 19:01:54 0:56:54 0:52:41 0:04:27 2.0
3 Covivant C&C 32 19991 WVYC Dave Kell 175 19:01:56 0:56:56 0:53:15 0:05:01 3.0
4 Victory J22 361 WVYC Matthew Stranaghan 191 19:04:34 0:59:34 0:54:27 0:06:27 4.0
5 Coyote Wylie 74283 WVYC Daniel Dale 179 19:04:51 0:59:51 0:55:39 0:07:38 5.0
6 Catch 22 J22 261 WVYC Ethyn Ko 191   DNC     6.0

Race 3 - 5 Div - Sep 4 at 18:05

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Merlin C&C 115 74401 WVYC David Wilson 90 18:30:33 0:25:33 0:27:14 0:00:00 1.0
2 Silver Shadow C&C 391 WVYC Bev Parslow 203 18:35:25 0:30:25 0:27:21 0:00:08 2.0
3 Pavane C&C 32 49641 WVYC Stephen Frewin 193 18:35:25 0:30:25 0:27:44 0:00:33 3.0
4 Mischa Jeaneau 37 74402 WVYC Craig Lees 141 18:34:29 0:29:29 0:29:00 0:01:48 4.0
5 Coco C&C 27 12168 WVYC Ross Brown 217   DNC     5.0
5 Spero c&c 41 54933   David Jones 109   DNC     5.0

Race 3 - Sport Div - Sep 4 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ferdinand Melges 24 678 WVYC Katie Fleckenstein 85 18:56:30 0:45:30 0:48:53 0:00:00 1.0
2 Ocean Pearl Melges 24 15 WVYC Harry Coleman 85 18:57:54 0:46:54 0:50:23 0:01:24 2.0
3 Sawlty Trowsers Melges 24 181 WVYC Matt Wagstaffe 85 18:58:15 0:47:15 0:50:46 0:01:45 3.0
4 The Rodent Melges 24 CAN 448 WVYC Robert Wissenz 85   DNC     4.0
4 ADHD Melges 24 184 WVYC Brad Marchant 85   DNC     4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area

www.wvyc.ca

http://www.wvyc.ca
sailingdirector@wvyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com