event burgee venue burgee

2019 WVYC Wednesday Evening Series 5 of 5

West Vancouver Yacht Club

Preliminary

Race 1 - 1 Div - Aug 21 at 18:11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Sea Mist J/105 269 WVYC Mike Shivers 85 19:05:19 0:54:19 0:58:21 0:00:00 1.0
2 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 19:05:28 0:54:28 0:59:48 0:01:19 2.0
3 Redrob C&C 30 OD CAN004 WVYC Richard Border 39 19:05:26 0:54:26 1:03:18 0:04:15 3.0
4 Miss Tippy Beneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81 19:15:15 1:04:15 1:09:29 0:10:18 4.0
5 65 Red Roses II J111 CAN 38 WVYC Bruce Chan 42   DNC     5.0
5 Relativity Ker 33 1023 WVYC Geoff Porter 66   DNC     5.0

Race 1 - 2 Div - Aug 21 at 18:11

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Sloop Du Jour Laser 28 CAN123 WVYC George Streadwick 135 18:45:25 0:40:25 0:40:06 0:00:00 1.0
2 Frerari Frers 30 69406 WVYC Keith Simpson 135 18:46:49 0:41:49 0:41:30 0:01:24 2.0
3 Incisor CY 8.0 74404 WVYC William Phillips 117 18:45:49 0:40:49 0:41:39 0:01:31 3.0
4 Nunnehi Olson 911SE 51484 EHYC Bruce Winfield 135 18:47:18 0:42:18 0:41:59 0:01:53 4.0
5 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Jason Hofman/Ty Abrams 126 18:46:47 0:41:47 0:42:03 0:01:55 5.0
6 Pau Hana Hotfoot 27 31416 EHYC Katy Campbell 152   DNC     6.0
6 Sparrow Beneteau First 32 000 WVYC Jack O'Hara 147   DNC     6.0

Race 1 - 3 Div - Aug 21 at 18:11

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Blur J/24 CAN 3373 WVYC Graham Kirby 185 18:46:48 0:41:48 0:38:32 0:00:00 1.0
2 Delerious J/24 CAN 4095 WVYC Karen Johnson 182 18:47:36 0:42:36 0:39:27 0:00:59 2.0
3 Victory J22 361 WVYC Matthew Stranaghan 191 18:49:49 0:44:49 0:40:58 0:02:40 3.0
4 Covivant C&C 32 19991 WVYC Dave Kell 175 18:56:08 0:51:08 0:47:49 0:09:56 4.0
5 Coyote Wylie 74283 WVYC Daniel Dale 179   DNC     5.0
5 Catch 22 J22 261 WVYC Ethyn Ko 191   DNC     5.0

Race 1 - 5 Div - Aug 21 at 18:11

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Mischa Jeaneau 37 74402 WVYC Craig Lees 141 18:30:56 0:25:56 0:25:30 0:00:00 1.0
2 Merlin C&C 115 74401 WVYC David Wilson 90   DNC     2.0
2 Silver Shadow C&C 391 WVYC Bev Parslow 203   DNC     2.0
2 Pavane C&C 32 49641 WVYC Stephen Frewin 193   DNC     2.0
2 Coco C&C 27 12168 WVYC Ross Brown 217   DNC     2.0
2 Spero c&c 41 54933   David Jones 109   DNC     2.0

Race 1 - Sport Div - Aug 21 at 18:11

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ferdinand Melges 24 678 WVYC Katie Fleckenstein 85 19:01:34 0:50:34 0:54:20 0:00:00 1.0
2 Ocean Pearl Melges 24 15 WVYC Harry Coleman 85 19:02:12 0:51:12 0:55:00 0:00:38 2.0
3 Sawlty Trowsers Melges 24 181 WVYC Matt Wagstaffe 85 19:05:01 0:54:01 0:58:02 0:03:27 3.0
4 The Rodent Melges 24 CAN 448 WVYC Robert Wissenz 85   DNC     4.0
4 ADHD Melges 24 184 WVYC Brad Marchant 85   DNC     4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area

www.wvyc.ca

http://www.wvyc.ca
sailingdirector@wvyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com