event burgee venue burgee

2019 WVYC Wednesday Evening Series 4 of 5

West Vancouver Yacht Club

Preliminary

Race 2 - 1 Div - July 31 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 M Power Farr 30 63 WVYC James Duess 54 18:43:55 0:32:55 0:37:16 0:00:00 1.0
2 65 Red Roses II J111 CAN 38 WVYC Bruce Chan 42 18:44:09 0:33:09 0:38:20 0:00:55 2.0
3 Sea Mist J/105 269 WVYC Mike Shivers 85 18:46:59 0:35:59 0:38:40 0:01:17 3.0
4 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 18:46:42 0:35:42 0:39:12 0:01:45 4.0
5 Redrob C&C 30 OD CAN004 WVYC Richard Border 39 18:45:30 0:34:30 0:40:07 0:02:27 5.0
6 Paragon x-372 Sport 41674 EHYC Katy Campbell 99 18:53:54 0:42:54 0:45:03 0:07:24 6.0
7 Contagious Beneteau First 36.7 74460 WVYC Declan Sacre 81 18:52:41 0:41:41 0:45:05 0:07:13 7.0
8 Miss Tippy Beneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81   DNC     8.0

Race 2 - 2 Div - July 31 at 18:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Sloop Du Jour Laser 28 CAN123 WVYC George Streadwick 135 18:41:58 0:36:58 0:36:41 0:00:00 1.0
2 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Jason Hofman/Ty Abrams 126 18:42:42 0:37:42 0:37:56 0:01:14 2.0
3 Incisor CY 8.0 74404 WVYC William Phillips 117 18:42:37 0:37:37 0:38:23 0:01:40 3.0
4 Nunnehi Olson 911SE 51484 EHYC Bruce Winfield 135 18:47:16 0:42:16 0:41:57 0:05:18 4.0
5 Pau Hana Hotfoot 27 31416 EHYC Katy Campbell 152 18:50:37 0:45:37 0:44:07 0:07:41 5.0
6 Frerari Frers 30 69406 WVYC Keith Simpson 135   DNC     6.0
6 Baloo C&C 36 74393 WVYC John Noble 141   DNC     6.0
6 Tigger Olson 911SE 34993 EHYC Norma Buchan 138   DNC     6.0

Race 2 - 3 Div - July 31 at 18:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Victory J22 361 WVYC Matthew Stranaghan 191 18:50:31 0:45:31 0:41:37 0:00:00 1.0
2 Covivant C&C 32 19991 WVYC Dave Kell 175 18:53:19 0:48:19 0:45:11 0:03:49 2.0
3 Blur J/24 CAN 3373 WVYC Graham Kirby 185   DNC     3.0
3 Delerious J/24 CAN 4095 WVYC Karen Johnson 182   DNC     3.0
3 Coyote Wylie 74283 WVYC Daniel Dale 179   DNC     3.0

Race 2 - 5 Div - July 31 at 18:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pavane C&C 32 49641 WVYC Stephen Frewin 193 18:27:24 0:22:24 0:20:25 0:00:00 1.0
2 Mischa Jeaneau 37 74402 WVYC Craig Lees 141 18:25:47 0:20:47 0:20:26 0:00:01 2.0
3 Rebelle Jeaneau 379 BC550932 WVYC James Nickason 135 18:25:57 0:20:57 0:20:47 0:00:22 3.0
4 Silver Shadow C&C 391 WVYC Bev Parslow 203 18:28:31 0:23:31 0:21:09 0:00:48 4.0

Race 2 - Sport Div - July 31 at 18:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ferdinand Melges 24 678 WVYC Katie Fleckenstein 85 18:46:02 0:35:02 0:37:38 0:00:00 1.0
2 Moistened Bint Viper 640 CAN 191 WVYC John Leyland 108 18:48:15 0:37:15 0:38:33 0:00:53 2.0
3 Ocean Pearl Melges 24 15 WVYC Harry Coleman 85 18:48:39 0:37:39 0:40:27 0:02:37 3.0
4 The Rodent Melges 24 CAN 448 WVYC Robert Wissenz 85   DNC     4.0
4 ADHD Melges 24 184 WVYC Brad Marchant 85   DNC     4.0
4 Sawlty Trowsers Melges 24 181 WVYC Matt Wagstaffe 85   DNC     4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area

www.wvyc.ca

http://www.wvyc.ca
sailingdirector@wvyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com