event burgee venue burgee

2019 WVYC Wednesday Evening Series 1 of 5

West Vancouver Yacht Club

Preliminary

Boats, other than Div 5, that have not obtained a 2018 PHRF Cert from BC Sailing will be scored DNF as per the Sailing Instructions.

Race 1 - 1 Div - April 24, 2019 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:19
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 65 Red Roses II J111 CAN 38 WVYC Bruce Chan 45 18:41:25 0:22:25 0:25:47 0:00:00 1.0
2 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 18:44:15 0:25:15 0:27:43 0:01:46 2.0
3 Contagious eneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81 18:46:53 0:27:53 0:30:09 0:04:02 3.0
4 Sea Mist J/105 269 WVYC Mike Shivers 85 18:47:53 0:28:53 0:31:02 0:04:53 4.0
5 Miss Tippy Beneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81   DNC     9.0
5 Redrob C&C 30 OD CAN004 WVYC Richard Border 39   DNC     9.0
5 Paragon X-372 Sport CAN 41674 WVYC Katy Campbell 99   DNC     9.0
5 Mischa Beneteau 36.7 56100 WVYC Craig Lees 81   DNC     9.0

Race 1 - 2 Div - April 24, 2019 at 18:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:13
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Frerari Frers 30 69406 WVYC Keith Simpson 135 18:35:25 0:22:25 0:22:15 0:00:00 1.0
2 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Jason Hofman/Ty Abrams 126 18:39:14 0:26:14 0:26:24 0:04:07 2.0
3 Tigger Olson 911SE 34993 EHYC Norma Buchan 138 18:40:22 0:27:22 0:27:02 0:04:51 3.0
4 Equilibrium J29 CAN 3781   Davide Bizzarri 122 18:43:58 0:30:58 0:31:21 0:09:00 4.0
5 Baloo C&C 36 74393 WVYC John Noble 141 18:46:57 0:33:57 0:33:23 0:11:20 5.0
6 Sloop Du Jour Laser 28 CAN123 WVYC George Streadwick 135   DNC     9.0
6 Incisor CY 8.0 74404 WVYC William Phillips 117   DNC     9.0
6 Nunnehi Olson 911SE 51484 EHYC Bruce Winfield 135   DNC     9.0

Race 1 - 3 Div - April 24, 2019 at 18:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:13
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Blurrrr J/24 CAN 3373 WVYC Graham Kirby 185 18:37:40 0:24:40 0:22:45 0:00:00 1.0
2 Victory J22 361 WVYC Matthew Stranaghan 191 18:40:08 0:27:08 0:24:48 0:02:15 2.0
3 Covivant C&C 32 19991 WVYC Dave Kell 175 18:49:58 0:36:58 0:34:34 0:12:39 3.0

Race 1 - 5 Div - April 24, 2019 at 18:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:19
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Merlin C&C 115 74401 EHYC Dave Wilson 90 18:31:06 0:12:06 0:12:54 0:00:00 1.0
2 Spero C&C 41 54933 WVYC David Jones 109 18:32:45 0:13:45 0:14:13 0:01:16 2.0
3 Pavane C&C 32 49641 WVYC Stephen Frewin 175 18:32:28 0:19:28 0:18:12 0:05:41 3.0
4 Amadeus Catalina 485 WVYC Kathy Parslow 198 18:37:37 0:24:37 0:22:17 0:10:22 4.0
5 Northern Girl Beneteau First 45f5 64900 WVYC Sonia, Jenn & Cam Telford 96   DNC     6.0

Race 1 - Sport Div - April 24, 2019 at 18:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:19
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Sawlty Trowsers Melges 24 181 WVYC Matt Wagstaffe 85 18:39:00 0:20:00 0:21:29 0:00:00 1.0
2 Ocean Pearl Melges 24 15 WVYC Alec Coleman 85 18:39:41 0:20:41 0:22:13 0:00:41 2.0
3 ADHD Melges 24 184 WVYC Brad Marchant 85 18:40:19 0:21:19 0:22:54 0:01:19 3.0
4 Ferdinand Melges 24 678 WVYC Katie Fleckenstein 85   DNC     6.0
4 The Rodent Melges 24 CAN 448 WVYC Robert Wissenz 85   DNC     6.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area

www.wvyc.ca

http://www.wvyc.ca
sailingdirector@wvyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com