event burgee venue burgee

2018 WVYC Wednesday Evening Series 3 of 5

West Vancouver Yacht Club

Preliminary

Boats, other than Div 5, that have not obtained a 2018 PHRF Cert from BC Sailing will be scored DNF as per the Sailing Instructions.

Race 3 - 1 Div - July 11, 2018 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Relativity Ker 33 1023 WVYC Geoff Porter 63 19:07:43 0:56:43 1:03:14 0:00:00 1.0
2 M Power Farr 30 63 WVYC James Duess 54 19:07:14 0:56:14 1:03:41 0:00:24 2.0
3 Mischa Beneteau 36.7 56100 WVYC Craig Lees 81 19:10:04 0:59:04 1:03:53 0:00:36 3.0
4 Sea Mist J/105 269 WVYC Mike Shivers 91 19:11:14 1:00:14 1:04:05 0:00:48 4.0
5 Merlin C&C 115 74401 EHYC Dave Wilson 75 19:10:17 0:59:17 1:04:46 0:01:24 5.0
6 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 19:12:48 1:01:48 1:07:51 0:04:12 6.0
7 Miss Tippy Beneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81 19:17:40 1:06:40 1:12:06 0:08:12 7.0
8 Contagious Beneteau First 36.7 74460 WVYC Declan Sacre 81   DNC     11.0
8 Paragon X-372 Sport CAN 41674 WVYC Katy Campbell 99   DNC     11.0
8 Redrob C&C 30 OD CAN004 WVYC Richard Border 39   DNC     11.0

Race 3 - 2 Div - July 11, 2018 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Nunnehi Olson 911SE 51484 EHYC Bruce Winfield 135 18:54:55 0:49:55 0:49:32 0:00:00 1.0
2 Frerari Frers 30 69406 WVYC Keith Simpson 135 18:54:57 0:49:57 0:49:34 0:00:02 2.0
3 Sloop Du Jour Laser 28 CAN123 WVYC George Streadwick 135 18:56:02 0:51:02 0:50:39 0:01:07 3.0
4 Incisor CY 8.0 74404 WVYC William Phillips 117 18:57:18 0:52:18 0:53:22 0:03:45 4.0
5 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Jason Hofman/Ty Abrams 126   DNC     9.0
5 Star Star 8028 WVYC Steve Fleckenstein 140   DNC     9.0
5 Meltemi C&C 35 19165 WVYC Sean Hulscher 142   DNC     9.0
5 Tigger Olson 911SE 34993 EHYC Norma Buchan 138   DNC     9.0

Race 3 - 3 Div - July 11, 2018 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Blur J/24 CAN 3373 WVYC Graham Kirby 185 19:00:39 0:55:39 0:51:19 0:00:00 1.0
2 Delerious Too J/24 4095 WVYC Karen Johnson 173 19:02:25 0:57:25 0:53:51 0:02:43 2.0
3 Coyote Wylie 74283 WVYC Daniel Dale 179   DNC     8.0
3 FFang Int'l Flying Fifteen CAN3056 WVYC Tim O'Connell 214   DNC     8.0
3 Victory J22 361 WVYC Matthew Stranaghan 191   DNC     8.0
3 Covivant C&C 32 19991 WVYC Dave Kell 175   DNC     8.0
3 Songbird Islander 30 573 WVYC Paul Hansen 201   DNC     8.0

Race 3 - Sport Div - July 11, 2018 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ferdinand Melges 24 678 WVYC Katie Fleckenstein 99 18:54:58 0:43:58 0:46:10 0:00:00 1.0
2 Sawlty Trowsers Melges 24 181 WVYC Matt Wagstaffe 99 18:55:47 0:44:47 0:47:02 0:00:49 2.0
3 The Rodent Melges 24 CAN 448 WVYC Robert Wissenz 99 18:56:09 0:45:09 0:47:25 0:01:11 3.0
4 Ocean Pearl Melges 24 15 WVYC Harry Coleman 99   DNC     7.0
4 Wraith GP 26 18 WVYC Ian Lloyd 85   DNC     7.0
4 ADHD Melges 24 184 WVYC Brad Marchant 99   DNC     7.0

Race 3 - 5 Div - July 11, 2018 at 18:05

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pavane C&C 32 49641 WVYC Stephen Frewin 193 18:33:40 0:28:40 0:26:08 0:00:00 1.0
2 Amadeus Catalina 485 WVYC Kathy Parslow 198 18:35:56 0:30:56 0:28:00 0:02:04 2.0
3 Halcyon Sabre 362 218 WVYC Edward Karadontis 132 18:34:00 0:29:00 0:28:55 0:02:47 3.0
4 Northern Girl Beneteau First 45f5 64900 WVYC Sonia, Jenn & Cam Telford 93 18:33:51 0:28:51 0:30:35 0:04:12 4.0
5 Baloo C&C 36 74393 WVYC John Noble 162   DNC     6.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area

www.wvyc.ca

http://www.wvyc.ca
sailingdirector@wvyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com