event burgee venue burgee

2018 WVYC Wednesday Evening Series 3 of 5

West Vancouver Yacht Club

Preliminary

Boats, other than Div 5, that have not obtained a 2018 PHRF Cert from BC Sailing will be scored DNF as per the Sailing Instructions.

Race 2 - 1 Div - June 6, 2018 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:17
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Sea Mist J/105 269 WVYC Mike Shivers 91 19:20:33 1:03:33 1:07:36 0:00:00 1.0
2 Relativity Ker 33 1023 WVYC Geoff Porter 63 19:21:34 1:04:34 1:11:59 0:03:56 2.0
3 Mischa Beneteau 36.7 56100 WVYC Craig Lees 81 19:32:51 1:15:51 1:22:02 0:13:20 3.0
4 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 19:33:51 1:16:51 1:24:23 0:15:17 4.0
5 Merlin C&C 115 74401 EHYC Dave Wilson 75 19:50:33 1:33:33 1:42:12 0:31:40 5.0
6 Miss Tippy Beneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81 19:35:20 DNF     7.0
7 M Power Farr 30 63 WVYC James Duess 54   DNC     11.0
7 Contagious Beneteau First 36.7 74460 WVYC Declan Sacre 81   DNC     11.0
7 Paragon X-372 Sport CAN 41674 WVYC Katy Campbell 99   DNC     11.0
7 Redrob C&C 30 OD CAN004 WVYC Richard Border 39   DNC     11.0

Race 2 - 2 Div - June 6, 2018 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Frerari Frers 30 69406 WVYC Keith Simpson 135 19:00:21 0:55:21 0:54:56 0:00:00 1.0
2 Sloop Du Jour Laser 28 CAN123 WVYC George Streadwick 135 19:05:38 1:00:38 1:00:10 0:05:17 2.0
3 Incisor CY 8.0 74404 WVYC William Phillips 117 19:11:59 1:06:59 1:08:21 0:13:09 3.0
4 Nunnehi Olson 911SE 51484 EHYC Bruce Winfield 135 19:22:03 1:17:03 1:16:28 0:21:42 4.0
5 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Jason Hofman/Ty Abrams 126   DNC     9.0
5 Star Star 8028 WVYC Steve Fleckenstein 140   DNC     9.0
5 Meltemi C&C 35 19165 WVYC Sean Hulscher 142   DNC     9.0
5 Tigger Olson 911SE 34993 EHYC Norma Buchan 138   DNC     9.0

Race 2 - 3 Div - June 6, 2018 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Coyote Wylie 74283 WVYC Daniel Dale 179 19:03:58 0:58:58 0:54:50 0:00:00 1.0
2 Blur J/24 CAN 3373 WVYC Graham Kirby 185 19:06:57 1:01:57 0:57:07 0:02:29 2.0
3 FFang Int'l Flying Fifteen CAN3056 WVYC Tim O'Connell 214 19:21:47 1:16:47 1:08:00 0:14:52 3.0
4 Delerious Too J/24 4095 WVYC Karen Johnson 173 19:20:48 1:15:48 1:11:06 0:17:20 4.0
5 Covivant C&C 32 19991 WVYC Dave Kell 175 19:24:25 1:19:25 1:14:16 0:20:47 5.0
6 Victory J22 361 WVYC Matthew Stranaghan 191 19:28:47 1:23:47 1:16:36 0:23:48 6.0
7 Songbird Islander 30 573 WVYC Paul Hansen 201   DNC     8.0

Race 2 - Sport Div - June 6, 2018 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:17
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ferdinand Melges 24 678 WVYC Katie Fleckenstein 99 19:06:42 0:49:42 0:52:11 0:00:00 1.0
2 Ocean Pearl Melges 24 15 WVYC Harry Coleman 99 19:15:28 0:58:28 1:01:24 0:08:46 2.0
3 Sawlty Trowsers Melges 24 181 WVYC Matt Wagstaffe 99 19:19:00 1:02:00 1:05:06 0:12:18 3.0
4 The Rodent Melges 24 CAN 448 WVYC Robert Wissenz 99   DNC     7.0
4 ADHD Melges 24 184 WVYC Brad Marchant 99   DNC     7.0
4 Wraith GP 26 18 WVYC Ian Lloyd 85   DNC     7.0

Race 2 - 5 Div - June 6, 2018 at 18:05

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pavane C&C 32 49641 WVYC Stephen Frewin 193 19:22:53 1:11:53 1:05:32 0:00:00 1.0
2 Halcyon Sabre 362 218 WVYC Edward Karadontis 132 19:21:16 1:10:16 1:10:03 0:04:32 2.0
3 Northern Girl Beneteau First 45f5 64900 WVYC Sonia, Jenn & Cam Telford 93 19:25:13 1:14:13 1:18:42 0:12:25 3.0
4 Amadeus Catalina 485 WVYC Kathy Parslow 198   DNC     6.0
4 Baloo C&C 36 74393 WVYC John Noble 162   DNC     6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 7

www.wvyc.ca

http://www.wvyc.ca
sailingdirector@wvyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com