event burgee venue burgee

2018 WVYC Wednesday Evening Series 1 of 5

West Vancouver Yacht Club

Preliminary

Race 1 - 1 Div - April 25 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 65_Red_Roses Farr 30 CAN 7 WVYC Bruce Chan 54 18:50:17 0:39:17 0:44:29 0:00:00 1.0
2 Merlin C&C 115 74401 EHYC Dave Wilson 75 18:55:52 0:44:52 0:49:01 0:04:09 2.0
3 Fortissimo Grand Surprise 5934 WVYC Chris Ladd 72 19:05:23 0:54:23 0:59:43 0:13:52 3.0
4 Contagious Beneteau First 36.7 74460 WVYC Declan Sacre 81 19:07:35 0:56:35 1:01:12 0:15:27 4.0
5 Sea Mist J/105 269 WVYC Mike Shivers 91 19:09:50 0:58:50 1:02:35 0:17:01 5.0
6 Redrob C&C 30 OD CAN004 WVYC Richard Border 39 19:08:10 0:57:10 1:06:28 0:18:55 6.0
7 Miss Tippy Beneteau First 36.7 60606 WVYC Jay Fry 81   RET     8.0
8 Relativity Ker 33 1023 WVYC Geoff Porter 63   DNC     9.0

Race 1 - 2 Div - April 25 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Blur J/24 CAN 3373 WVYC Graham Kirby 185 18:49:37 0:44:37 0:41:08 0:00:00 1.0
2 Frerari Frers 30 69406 WVYC Keith Simpson 135 18:46:47 0:41:47 0:41:28 0:00:20 2.0
3 Sloop Du Jour Laser 28 CAN123 WVYC George Streadwick 135 18:48:18 0:43:18 0:42:58 0:01:51 3.0
4 Kodiak Davidson 29 69791 WVYC Jason Hofman/Ty Abrams 126 18:49:52 0:44:52 0:45:09 0:03:59 4.0
5 FFang Int'l Flying Fifteen CAN3056 WVYC Tim O'Connell 205 19:01:55 0:56:55 0:51:02 0:11:02 5.0
6 Victory J22   WVYC Matthew Stranaghan 201 19:04:06 0:59:06 0:53:17 0:13:28 6.0
7 Tigger Olson 911SE 34993 EHYC Norma Buchan 138 18:59:18 0:54:18 0:53:38 0:12:39 7.0
8 Nunnehi Olson 911SE 51484 EHYC Bruce Winfield 135 19:04:21 0:59:21 0:58:54 0:17:54 8.0
9 Delerious Too J/24 4095   Karen Johnson 185   DNC     12.0
9 Covivant C&C 32 19991   Dave Kell 175   DNC     12.0
9 Incisor CY 8.0 74404 WVYC William Phillips 117   DNC     12.0

Race 1 - Sport Div - April 25 at 18:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:17
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ocean Pearl Melges 24 15 WVYC Harry Coleman 99 18:57:23 0:40:23 0:42:24 0:00:00 1.0
2 Wraith GP 26 18 WVYC Ian Lloyd 85 18:58:15 0:41:15 0:44:19 0:01:47 2.0
3 ADHD Melges 24 184 WVYC Brad Marchant 99 19:00:52 0:43:52 0:46:04 0:03:29 3.0
4 Sawlty Trowsers Melges 24 181 WVYC Matt Wagstaffe 99 19:03:19 0:46:19 0:48:38 0:05:56 4.0
5 Ferdinand Melges 24 678 WVYC Katie Fleckenstein 99 18:53:18 DNC     6.0

Race 1 - 5 Div - April 25 at 18:05

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Type Sail Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Silver Shadow C&C 20-2 391 WVYC Bev Parslow 203 18:34:08 0:29:08 0:26:12 0:00:00 1.0
2 Baloo C&C 36 74393 WVYC John Noble 141 18:38:05 0:33:05 0:32:32 0:06:27 2.0
3 Pavane C&C 32 49641   Stephen Frewin 175   DNC     5.0
3 Northern Girl Beneteau First 45f5 64900 WVYC Sonia, Jenn & Cam Telford 93   DNC     5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
RETRetired 8

www.wvyc.ca

http://www.wvyc.ca
sailingdirector@wvyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com