Member Login

Current Registrants

Registration for the 49th Annual Southern Straits Race is now open! As per the NOR, all entries and required documentation must be received by the Southern Straits Race Office by end of day Sunday, April 9, 2017.

Please Note: ALL handicaps listed below are subject to verification and alignment as per NOR





Grande Course

Date Registered 

Boat name            

boat type            

Skipper                       

  Sail #    

ORC/PHRF BC RATING

  yacht club     

November 1
Kinetic V
TP 52
David Sutcliffe
CAN 52
462.7
WVYC/RVYC
November 1 Neptune's Car Santa Cruz 70 Paul LaMarche 60667 1.3853 / -75 CYC Seattle
February 25 Westerly Santa Cruz 70 Stuart Dahlgren 18997 -68 RVic YC


Long Course     

Date Registered 

Boat name          

boat type            

Skipper                  

 Sail #  

ORC/PHRF BC RATING

 yacht club 

November 1 65_Red Roses (II) J/111 Bruce Chan CAN 38 45 WVYC
November 1 Joy Ride J/122E John Murkowski 89 42 SYC
November 14 Ha'a Koa 1D48 Vic Bishop USA 48006 496 WVYC
November 18  Boondoggle J/160 David Mewdell CAN 10 RCYC
December 5 Jackrabbit CM1200 Chad Grice/Colin Nicholls 18193 542.1/30 CFSA
December 10 EQUUS Jeanneau S0519 Dean Conti 60919 63 TTPYC
December 14 Northern Lights Nordic 44 Cris Fletcher CAN 16 90 CRYC
December 20 RambunXious XP38 Jonathan Liteplo CAN 3854 48 RVYC
December 27 Occam's Razor Farr ILC 40 Mark Vangolen 1997 15 VRC
December 30 Image Catalina 38 Marc-Andrea Klimaschewski 79175 663.2/126 CYC
December 31 Syrena Bavaria 40 Lukas Chrostowski 234 126 PRYC
January 8 Longboard Riptide 35-2 Peter Salusbury CAN74445 12 WVYC
January 19 Dolce Beneteau First 40.7 Cedric Burgers 51647 593 RVYC
February 12 Smoke TP 52 Steve Travis 52005 451.5 CYC Seattle
March 12 Serenite Beneteau Oceanis 46 Victor Mushkatin 93 102 STYC
March 21 JAM J/160 John McPhail 18 540.3 GHYC
             
MULTIHULL            
March 16 Pturbodactyl Corsair John Tulip 27060 0 RVYC


Medium Course

DATE REGISTERED 

BOAT NAME 

boat type             

Skipper                     

  Sail #   

ORC/PHRF BC RATING

yacht club  

November 1 Beats Per Minute Olson 30 Eldin Miller-Stead 18310 99 RVic YC
November 1  OCD Wylie 34 Justin Brown 18792 138 VRC
November 2 Serendipity J/109 Tom Sitar CAN 258 69 RVYC
December 1 Geminis Dream Jeanneau 44 Shannone Rae  CAN 44 675.5/138  FCYC
December 23  Mojo J/109 Mark Hansen 237  69 VRC
December 29 Diva J/109 Jim Prentice CAN 287 69 RVYC
December 29 Contagious Beneteau 36.7 Declan Sacre 74460 81 WVYC
December 30 Dominatrix X-119 Richard Stewart 42382 76 RVYC
December 30 Final Dash Dash 34 Kerry Blaauw 34473 TBD CFSA
December 30 Talisman Santana 30/30 PC Shane Alfreds 77600 135 VRC
December 30  Legacy J/109 John Peterson 288 69 PRYC
December 30 PS Hakuna Matata Peterson 35 Peter Schiedel 74123 115 DBYC
December 30 Nirvana Beneteau First 40.7 Dmitriy Minenko 47071 57 PRYC
December 31 Ion Beneteau 43 Bill Jones 74424 96 NYC
December 31 Thursday's Child Hotfoot 31 Benjamin Rummen 49507 131 VRC
December 31 Selkie Express 37 Gord Wylie 40081 70 RVYC
January 5 Paragon X-372 Sport Katy Campbell 41674 99 EHYC
January 21 Tantivy J/109 Stuart Burnell 248 69 CYC Seattle
January 30 DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga (DH) 6314 111 NYC
February 9 Poke & Destroy Evelyn 32-2 Alex Simanis 69061 93 CYC Seattle
February 15 Future Primitive J/37 Ron Mackenzie 34950 76 RVYC
February 19 Balderdash Dash 34 Kevin Van Hullebush 49303 94 KYC
February 20 Fortissimo Grand Surprise Chris Ladd 5934 72 WVYC
February 20 Ultraman II Ross 930 Jason Saunderson 69307 100 RVYC
February 23 Godzilla J/29 Alan Ip CAN 59990 119 VRC
February 27 Aorangi J/35 Andrei Vassilenko 73340 76 TCYC
March 2 XS Hotfoot 30 Benoit Sonrel 29919 109 VRC
March 3 Rubato Hanse 400e Steve Blaine 74408 87 VRC
March 12 Bedlam II C&C Redline 41 Alan Slater 2507 149 VRC
March 14 Janes Addiction Pogo 30 Rolf Braun 74 72 SCYC
March 16 Tioga Fast Passage 39 Ed Estabrook 1028 169 VRC
March 20 Momentum C&C 40
Andy Brands 74450 117 CYC
March 21 Desperado J/30 Mardy Grossman (DH) 394 126 DCYC/VRC

short Course

Date Registered 

Boat name            

boat type            

Skipper                       

  Sail #    

PHRF BC RATING

  yacht club     

November 1
Dusty Mauch
Peterson 25
Edward Karadontis
18310
221
VRC/WVYC
November 1 Journey Catalina 42 Mk II Andy Damis 79152 150 STYC
November 5  Flaming Redhead CF-27 Dan Eagen 59285 162 VRC
November 15 Incisor CY 8.0 William Phillips 74404 115 WVYC
November 16 Pitoraq Windward 30 Graham Heath 798 194 CFSA
March 3 Silik C&C Mk I Wade Harrogate 16617 191 VRC
March 6 Taku J/30 Theo Singelis (DH) 59926 141 CYC Bellingham
March 17 Princesa Ranger 30 Simon Palmer 10 198 DBYC

inshore course

Date Registered 

Boat name            

boat type            

Skipper                       

  Sail #    

PHRF BC RATING

  yacht club     

December 30
Sawlty Trowsers
Melges 24
Matt Wagstaffe
181
99 WVYC
January 9 Ferdinand Melges 24 Rob Mulder CAN 678 99 WVYC
March 21 Cool Beans Melges 24 Kathy Kushner CAN 347 99 TCYC